Zęby zatrzymane, podobnie jak zęby mądrości - ósemki, stanowią dla każdego duży kłopot. Najczęściej niezbędne jest ich usunięcie. Zęby zatrzymane nie przebijają dziąsła i zatrzymują się w tkance kostnej. Zęby zatrzymane, często powodują problemy ortodontyczne związane z nieprawidłowym ułożenie zębów sąsiadujących co prowadzi do wady zgryzu.Ponadto, istnienie zębów zatrzymanych może generować inne schorzenia przyzębia o przykrych konsekwencjach.
Chirurgia stomatologiczna KatowiceUsuwanie zębów zatrzymanych
Usuwanie zębów zatrzymanych prędzej czy później staje się koniecznością.Zwlekanie z usunięciem zębów zatrzymanych może być przyczyną różnorakich zmian w jamie ustnej. Zęby zatrzymane powodują najczęściej dysfunkcję (SSŻ) - stawu skroniowo-żuchwowego.Ponadto, może powstać próchnica zębów lub mogą powstawać inne dolegliwości bólowe.Usuwanie zębów zatrzymanych należy rozpocząć wizytą w gabinecie stomatologicznym i konsultacją z chirurgiem szczękowym.Zawsze konieczna jest diagnostyka jamy ustnej. Chirurg wykonuje niezbędne zdjęcia RTG oraz tomografię komputerową 3D.Tomografia precyzyjnie obrazuje dokładne położenie i wielkość zębów planowanych do usunięcia.Po analizie dokumentacji medycznej chirurg stomatolog wyznacza termin zabiegu.Wydaje zalecenia dla pacjenta dotyczące czynności przygotowawczych do zabiegu.
Chirurgia stomatologiczna KatowiceUsuwanie zębów zatrzymanych - diagnostyka
Usuwanie zębów zatrzymanych jest wykonywane przez chirurga szczękowego w gabinecie stomatologicznym.Zabieg najczęściej jest złożony, wymagający od chirurga precyzji i doświadczenia. Usuwanie zębów zatrzymanych obarczone jest znacznym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań po zabiegowych.Najczęstszymi powikłaniami związanymi z zabiegiem jest uszkodzenie korzeni zębów sąsiadujących.Ponadto, jesteśmy narażeni na powstanie przetoki nosowej, uszkodzenie nerwu zębodołowego lub także inne uszkodzenia w jamie ustnej.
Po usunięciu zęba zatrzymanego zakładane są szwy i opatrunek. Chirurg stomatolog wypisuje leki ( najczęściej antybiotyk przeciwdziałający powstaniu stanu zapalnego oraz środki przeciwbólowe.Dodatkowo chirurg zaleca płukanie, przez jakiś czas, miejsca ekstrakcji środkiem bakteriobójczym oraz objaśnia sposób utrzymania higieny jamy ustnej ( szczotkowanie zębów miękką szczoteczką przeznaczoną dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych ). Usunięcie zęba zatrzymanego pozostawia najczęściej znaczną ranę i ubytek kostny w miejscu ekstrakcji. Często zalecanym działaniem jest wszczepienie implantu i wypełnienie braku zębowego sztucznym zębem. Jest to działanie pozwalające utrzymać stan uzębienia w dobrej kondycji. Podczas wszczepiania implantu może być niezbędne uzupełnienie braków kostnych powstałych podczas usuwania zęba zatrzymanego.Reasumując, usuwanie zębów zatrzymanych jest prawie zawsze sporym wyzwaniem dla pacjenta i chirurga stomatologa. Zęby zatrzymane to zawsze duży problem dający z czasem różne powikłania i komplikacje.Należy mieć świadomość, że jest to zabieg zwykle konieczny i powinien zostać przeprowadzony jak najwcześniej.
Jesteśmy na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami chirurgii stomatologicznej.Podnosimy swoją wiedzę na cyklicznych szkoleniach, kontaktach i konferencjach naukowych odbywanych w kraju i zagranicą.Specjalistyczne wyposażenie naszych gabinetów pozwala wykonywać zabiegi chirurgiczne z największą precyzją. Zdobyte doświadczenie i wiedza naszych lekarzy stomatologów, pozwalają wykonywać najbardziej złożone zabiegi chirurgii stomatologicznej.
Chirurgia stomatologiczna Katowice
Zobacz także
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.